Jazdené pneumatiky

Pneumatiky hrajú pri správnom chode automobilu veľmi podstatnú rolu. Ich úlohou je udržiavať dostatočný kontakt s vozovkou a tým maximalizovať výkon a stabilitu automobilu.

Je preto pochopiteľné, že v prípade nekvalitných či opotrebovaných pneumatík sa výkon i bezpečnosť a stabilita jazdy výrazne znižuje.

Výrobcovia pneumatík kladú dôraz na kvalitu a efektivitu pneumatík. Pokiaľ totiž chcú na trh uviesť novú sadu pneumatík, potrebujú zvládnuť prísne normy, ktoré musia pneumatiky spĺňať aby mohli byť používané pri jazde na vozovke.

Základným aktívnym prvkom každej pneumatiky je práve vzorka dezénu. Tá je po dôkladných štúdiách a testoch dokonale prispôsobená tomu aby maximalizovala účinnosť a zvyšovala bezpečnosť pri jazde na ceste.

Časom sa však každá pneumatika opotrebuje. V mnohých prípadoch však dokonca nejde ani o rovnomerne opotrebenie čo ešte viac zvyšuje riziko nehody. Netreba už hádam ani podotýkať, že s opotrebením pneumatiky a so zmenšením dezénu sa znižuje aj výkon vozu.

Mnoho krajín má preto zákonom predpísané maximálne možné opotrebenie pneumatiky, ktorá ešte môže jazdiť na ceste. Tieto údaje sa v mnohých krajinách líšia a tak vzniká trh s opotrebovanými pneumatikami. To znamená, že čo už je v jednej krajine nepostačujúce, je v inej ešte v norme a tak sa dá kúpiť opotrebovaná pneumatika za oveľa menej peňazí, než by stála nová.

Je však ale na každom z nás či hodlá natoľko riskovať svoj život kvôli niekoľkým eurám, alebo sa radšej rozhodne pre nové, kvalitné a najmä bezpečné pneumatiky vhodné na caše cesty. Rozhodnutie je už  na samotnom človeku.


Tento záznam bol zaslaný Predaj vozidiel, Vozidla na predaj a označený , . Záložka je tu.

Komentáre sú uzavreté.